Planujesz podróż kamperem po Norwegii, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Mamy dla ciebie 7 porad opartych na naszych ostatnich norweskich (a w zasadzie skandynawskich) podróżach.
1. Znajdź idealny kamper
Mając własny kamper, nie mieliśmy tego dylematu 😊 Niemniej, jest to szalenie ważne, by wybrać kamper, który będzie odpowiedni dla twoich potrzeb i budżetu. Kampery są bardzo różne, więc zastanów się, ile osób będzie podróżować i jakie wygody są dla ciebie ważne. Jeśli podróżujesz rodzinnie to wybierz te duże modele 7-7,5 metra, z dużą lodówką, wydzieloną „sypialnią”, czy prysznicem. Jeśli wolisz wakacje we dwoje i w dodatku często odwiedzasz miasta to zdecyduj się raczej na dobry campervan. Oczywiście w trakcie podróży w zimie czy w rejony gdzie nawet latem temperatura może spaść w okolice 0 stopni, warto by kamper był całoroczny, tj. gwarantował komfort termiczny.
2. Zaprojektuj trasę
Następnie zaplanuj trasę, która pozwoli ci zwiedzić najpiękniejsze miejsca Norwegii, pamiętając, że nie uda się zobaczyć wszystkiego naraz. No chyba, że masz kilka miesięcy wolnego 😉 Po tym kraju podróżuje się wolno, przynajmniej z dwóch powodów: drogi są w większości wąskie i jednopasmowe, a ponadto wzdłuż trasy jest tyle atrakcji, że będziesz się co chwila zatrzymywać. Warto zweryfikować również co jest ciekawego na trasie przelotowej do i z Norwegii. My tak trafiliśmy na przylądek Skagen (Dania), w którym się po prostu zakochaliśmy. Jadąc kamperem nie możesz polegać na nawigacji z Google maps, do której trzeba dodać minimum 20% czasu. Najlepszym rozwiązaniem są specjalne nawigacje dla kamperów, które poza realnym czasem dojazdu, mają wbudowane ciekawe miejsca turystyczne, kampingi, miejsca na nocleg, czy …ostrzeżenia, że dana droga jest zbyt wąska lub natraficie na niski przejazd. To ważne by nie utknąć w jakiejś bramie wjazdowej do miasta, jak nasz kamper w Chorwacji – mądry Polak po szkodzie 😉
3. Spakuj się mądrze
Upewnij się, że pakujesz tylko niezbędne rzeczy, aby uniknąć przeładunku kampera. Pamiętaj o ubraniach na różne warunki pogodowe, bo w Norwegii doświadcza się wszystkiego, nawet latem ☀️❄️💦🌨️⛈️🌈⚡️🌥️🌩️🌤️💨🌬️🌊
Norwegia co do zasady jest drogim krajem. Warto więc zaopatrzyć się w półprodukty, które mają długi czas przydatności do spożycia, a także zakupić kilka gotowych dań typu Kogoot czy Ed Red. Mimo najszczerszych chęci i początkowych deklaracji, nie zawsze będzie się chciało gotować 😇 lub też szkoda będzie na to czasu. Zdecydowanie lepiej jest móc przygotować ciepły posiłek szybko, by potem dłużej cieszyć się wspaniałym widokiem.
4. Nie martw się o noclegi czy paliwo
Na plan podróży warto nanieść potencjalne miejsca gdzie można się zatrzymać na noc, zwłaszcza jeśli – jak my – podróżujesz z ukochanymi czworonożnymi przyjaciółmi. Niemniej, nocowanie w Norwegii jest proste, bo infrastruktura noclegowa dla kamperów jest niezwykle bogata, od wypasionych kempingów, przez motorhome area, po miejsca na dziko. Norwegia to kraj, gdzie możesz w zasadzie zatrzymać się na noc wszędzie – pod warunkiem że nie ma wyraźnego znaku zakazu lub nie staniesz komuś w przysłowiowym ogródku. Ostatnim razem, na przestrzeni 14 dni, spaliśmy na kempingu raz – w miejscowości Odda, bo w tym mieście po prostu nie ma miejsca, w którym możnaby zatrzymać się swobodnie na noc, biorąc także pod uwagę naszą czworonożną watahę.
Paliwa też nam nigdy nie zabrakło, albowiem nawet na najdzikszej północy zawsze znalazł się jakiś czynny dystrybutor. Niemniej pamiętaj, że w tym kraju ważniejsza jest karta kredytowa (np. Revolut) niż „żywa” gotówka 🙂
W bieżącym planowaniu pomagała nam zawsze aplikacja Park4Night pokazując wszystkie udogodnienia potrzebne kamperowiczom 💪
5. Bądź elastyczny – to esencja podróży kamperem
Nie wszystko zawsze pójdzie zgodnie z planem lub nie zawsze będziesz chcieć, by poszło zgodnie z planem. Wiele miejsc, których nie było w planie, przerosło nasze oczekiwania i na bieżąco korygowaliśmy plan podróży. Dlatego tak ważne jest, aby być elastycznym i dostosować się do zmian sytuacji. Nie warto na siłę zwiedzić wszystkiego z listy, czasami warto na dłużej zatrzymać się w jakimś malowniczym miejscu i np. wyskoczyć na dłuższy trekking, czy wypożyczyć kajak i pooglądać fiordy z innej perspektywy.
6. Bądź odpowiedzialnym podróżnikiem
Pamiętaj, że podróżowanie kamperem niesie ze sobą pewne obowiązki. Dbaj o środowisko. Norwegia bardzo to ułatwia poprzez bogatą infrastrukturę, dzięki której możesz zazwyczaj bezkosztowo zrzucić brudną wodę, oczyścić chemiczną toaletę czy wyrzucić posegregowane śmieci. Na większości tego typu stacji/punktów nabierzesz też świeżą wodę do kampera.
Dyskonty jak REMA 1000, Coop czy Kiwi posiadają duże pojemniki na odpady segregowane oraz dystrybutory do zwrotu butelkę PET. Jeśli ochrona środowiska nie jest wystarczającą motywacją, to należy pamiętać, że mandat za zaśmiecanie bądź niewłaściwe segregowanie to koszt rzędu 5,000 koron (ok. 2,000 PLN).
Podróżowanie daje też okazję do spotkań z dzikimi zwierzętami. Pamiętaj jednak, że jesteś u nich gościem, więc podziwiaj z daleka, nie dokarmiaj ich, przepuść na drodze, nie pospieszaj klaksonem i zostaw im przestrzeń.
7. Ciesz się wspaniałą naturą
W Norwegii obowiązuje Allemannsretten, czyli prawo gwarantujące wszystkim korzystanie z cudownej natury. A zatem resetuj się i odpoczywaj w jednym z najpiękniejszych i najbezpieczniejszych miejsc na Ziemi, do którego my będziemy wracać jeszcze nie raz.
Nie znamy osoby, która po podróży kamperem po Norwegii nie byłaby zadowolona i nie planowała kolejnej wizyty w kraju Wikingów.
Porady powstały w oparciu o nasze doświadczenia, o których możesz poczytać tutaj i tutaj.
Życzymy wspaniałej podróży 😀