Trzypokoleniową linią Nowakowskich – Mama, Marcyś i ja – spędziliśmy pewien majowy weekend w Karkonoszach. Było różnorodnie i intensywnie jak na niespełna 3 dni.
Spacer po Szklarskiej-Porębie
Jelenia Góra
Miasto malowniczo położone w Karkonoszach potrafi zachwycić. Centrum miasta zdobi urokliwy rynek, otoczony kolorowymi, historycznymi kamienicami, które przenoszą w czasie. Spacerując po mieście, uwagę przyciągają dwie charakterystyczne baszty: Baszta Wojanowska i Baszta Zamkowa. Te średniowieczne budowle są nie tylko świadkami burzliwej historii miasta, ale także doskonałymi punktami widokowymi, z których rozpościera się panorama na całe miasto.
Świątynia Wang w Karpaczu
Ten obiekt to niezwykły przykład architektury sakralnej, który zaskakuje swoją historią i urodą. Zbudowana w Norwegii w XII wieku, przeniesiona została do Polski w XIX wieku dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca.
Drewniana konstrukcja kościoła, wykonana bez użycia gwoździ, robi wrażenie precyzją i kunsztem nordyckiego rzemiosła. Wnętrze kościoła zdobią misternie rzeźbione detale, które opowiadają historię średniowiecznych artystów. Zewnętrzne mury zdobione są runicznymi inskrypcjami, które nadają miejscu mistycznego charakteru.
Kopalnia uranu w Podgórzu
Kopalnia położona niedaleko Kowar na Dolnym Śląsku, to fascynujące miejsce o bogatej i tajemniczej historii. Działająca od lat 40. XX wieku, była kluczowym elementem radzieckiego programu nuklearnego podczas Zimnej Wojny.
Dziś opuszczone korytarze kopalni przyciągają miłośników historii i poszukiwaczy przygód, ale także stanowią doskonałe miejsce treningowe dla ratowników jaskiniowych. Mieliśmy okazję zanurzyć się w mroczne podziemia i poznać tajemnice związane z wydobyciem uranu. Przewodnik o wyjątkowym poczuciu humoru opowiadał o trudnych warunkach pracy górników oraz znaczeniu kopalni dla ówczesnych mocarstw.
Kopalnia uranu w Podgórzu to nie tylko kawałek historii, ale także miejsce o wyjątkowej atmosferze, które pozwala lepiej zrozumieć burzliwe i trudne dzieje Dolnego Śląska.
Odwrócony dom w Milęcinie
To postawiony na dachu dom, w którym surrealistyczny efekt tworzą umieszczone na suficie meble, sprzęty i dekoracje. To naprawdę wyzwanie dla zmysłów od momentu wejścia do domu. Dodatkową atrakcje stanowi obracający się dom, nie wszyscy z godnością przeżyli te kilka minut 🙂
Zakręt Śmierci,
Zakręt położony w Szklarskiej Porębie na drodze krajowej nr 3, to miejsce owiane legendą i budzące respekt wśród kierowców. Znajdujący się na wysokości 775 metrów n.p.m., zakręt ten charakteryzuje się ostrym kątem i nagłą zmianą kierunku.
Nazwa „Zakręt Śmierci” nie jest przypadkowa – z powodu swojej trudności i licznych wypadków, stał się symbolem ryzyka i adrenaliny. Jednak to nie tylko miejsce o złowrogiej reputacji, ale również punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.
Trekking na Wysoki Kamień
Wysoki Kamień, jeden z najpiękniejszych szczytów Gór Izerskich. Położony na wysokości 1058 metrów n.p.m., oferuje zapierające dech w piersiach panoramy, które są nagrodą za wysiłek włożony w podejście. Prawda Mamo?
Zamek w Bolkowie
Zamek majestatycznie górujący nad malowniczym miasteczkiem na Dolnym Śląsku, to prawdziwa perła średniowiecznej architektury. Zbudowany w XIII wieku przez Bolka I, księcia świdnicko-jaworskiego, zamek stanowi przykład gotyckiej warowni.
Zwiedzając zamek, można podziwiać potężne mury obronne, zachowane wieże oraz malownicze dziedzińce. Wspięliśmy się na wieżę, skąd rozpościera się wspaniały widok na okoliczne wzgórza i doliny. Zeszliśmy też do podziemi, gdzie spoglądały na nas szczątki dawnych więźniów.
To było wspaniałych kilka dni. Jedliśmy w słynnej Chacie Izerskiej, zrelaksowaliśmy się na basenie i w saunie, obejrzeliśmy kilka fajnych filmów, ale przede wszystkim spędziliśmy czas razem 🙂